Vaikų vasaros stovyklos ir jų finansavimas

2021 05 24
2021-05-24 2021-05-24
Kasmet, pasibaigus mokslo metams, veiklą pradeda itin reikšmingos neformaliojo ugdymo veiklos – vaikų vasaros stovyklos. Ne vienas Lietuvos ir užsienio specialistų atliktas tyrimas rodo, kad turiningai praleista vasara lavina vaiko socialinius bei asmeninius įgūdžius ir yra svarbi patirtis, turinti didelės įtakos žmogaus asmenybės formavimuisi, gyvenimui bei sėkmingai karjerai. 

Deja, dalis Lietuvos vaikų neturi galimybių dalyvauti vasaros stovyklose, nes paslaugų kaina tėvams dažnai būna per didelė. 2018 m. LMNŠC apklausė 5,6 tūkst. Tėvų – ir beveik pusė iš jų teigė, jog vaikas nedalyvavo stovykloje, nes kaina buvo per didelė (1 Diagrama). Lėšų stygius įtakos turi ir patiems stovyklų vykdytojams, kurie balansuoja tarp tėvų galimybės mokėti ir išlaidų, reikalingų veiklos vykdymui bei jos plėtrai. 2018 m. LMNŠC apklausti stovyklų vykdytojai kaip vieną pagrindinių problemų vykdant vaikų vasaros stovyklas nurodė rėmėjų ir lėšų stovyklų veiklai ir vystymui trūkumą (44 proc.). Todėl valstybės ir savivaldybių parama yra svarbi tiek tėvams, kurie nori vaikams suteikti galimybę dalyvauti vasaros stovykloje, tiek jos vykdytojams, kurie nori teikti kokybiškas ugdymo paslaugas vaikams vasaros metu.

  1 diagrama. Kodėl Jūsų vaikas šiemet nevyko poilsiauti į vasaros stovyklą? 


Didėjantį savivaldybių ir valstybės dėmesį vaikų vasaros stovykloms rodo šiai veiklai skiriamos lėšos. Pastaruosius ketverius metus savivaldybės kasmet didino lėšas, skiriamas vaikų vasaros stovykloms ir kitoms neformaliojo vaikų švietimo (NVŠ) veikloms (2 Diagrama). O 2020 m. LR švietimo mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM) prisidėjo prie savivaldybių finansuojamų stovyklų skirdama 8 mln. eurų. 

   2 diagrama. 2017–2020 m. savivaldybės / LR švietimo, mokslo ir sporto ministerijos (ŠMSM) lėšos,
skirtos stovykloms ir kitoms NVŠ veikloms *


LMNŠC apklausti savivaldybių darbuotojai, kuruojantys vasaros stovyklas ir kitas NVŠ veiklas, teigė, kad 2020 m. šioms veikloms skirtu finansavimu galėjo visiškai (90 proc.) ar iš dalies (52 proc.) padengti vaiko dalyvavimo stovykloje ar kitoje NVŠ veikloje kainą (3 diagrama). Tai didelė pagalba tėvams.

  3 diagrama. Kokią naudą pastebėjote valstybei skyrus finansavimą stovykloms ir kitoms NVŠ veikloms 2020 m. vasarą? 


2020 m. papildomas ŠMSM skirtas finansavimas taip pat paskatino vasaros stovyklų plėtrą. Stacionarių, stovyklų su nakvyne skaičius išaugo net 2 kartus, taip pat ženkliai padidėjo ir vykdomų dienos stovyklų skaičius (4 diagrama). Stacionarios stovyklos dėl jų vykdymo ypatumų (teikiamos laikino apgyvendinimo paslaugos, vaikų priežiūra visą parą ir pan.) yra brangesnės nei dienos stovyklos, todėl džiugu, kad 2020 m. daugiau vaikų turėjo galimybę dalyvauti stovykloje, kurioje galėjo įgyti savarankiškumo, gyvenimo toli nuo namų patirties.

 4 diagrama. 2017–2020 m. finansuotų vasaros stovyklų skaičius pagal tipą


Išaugus vykdomų stovyklų skaičiui bei jų įvairovei, didėjo ir stovyklose dalyvavusių vaikų skaičius, kuris viršijo 76 tūkst.  Šis pokytis buvo didžiausias per pastaruosius ketverius metus, o palyginti su 2017 m., vaikų dalyvavimas išaugo net 81 procentu (4 diagrama).

5 diagrama. Vaikų skaičius  vasaros stovyklose 2017–2020 m. laikotarpiu


Apibendrinant galima teigti, kad vasaros stovyklų organizavimas ir dalyvavimas jose stipriai susijęs su tėvų, valstybės ir savivaldybių skiriamomis lėšomis. Praėjusiais metais skirtos savivaldybių bei ŠMSM lėšos suteikė impulsą stovyklų pasiūlos augimui ir didesniam vaikų dalyvavimui vasaros stovyklose. Jas valstybė ir savivaldybės remia ir 2021 metais. Savivaldybės numatė vasaros veikloms skirti 1,6 mln. eurų, o ŠMSM paskelbė nemokamų stovyklų vaikams finansavimo konkursą ir skyrė 510 tūkst. eurų. Ši parama leis vaikams  prasmingai pailsėti, pasisemti įspūdžių ir naujų žinių, patirti atradimų džiaugsmo ir kitų teigiamų emocijų.

  • Informaciją apie LR švietimo, mokslo ir sporto ministerijos inicijuotą konkursą ir jo rezultatus galima rasti čia 
  • Savivaldybių skiriamo finansavimo tvarkas galima rasti čia 
  • Su LMNŠC vykdytomis duomenų apžvalgomis galima susipažinti čia