Sveikiname jaunųjų tyrėjų konkurso „Mano žvilgsnis į supantį pasaulį“ nugalėtojus!

2025 03 17
2025-03-17 2025-03-17
Kovo 14 d. Lietuvos neformaliojo švietimo agentūroje Vilniuje apdovanoti nacionalinio  jaunųjų tyrėjų konkurso „Mano žvilgsnis į supantį pasaulį" nugalėtojai. Konkurse dalyvavę mokiniai šiemet nestokojo įdomių mokslinių darbų idėjų: pavyzdžiui, aiškinosi žuvies amžių iš žvyno, tyrė paukščių plunksnų ypatybes skirtingose Lietuvos vietovėse ir t.t.

Lietuvos neformaliojo švietimo agentūros (LINEŠA) organizuojamas konkursas „Mano žvilgsnis į supantį pasaulį“ – tai tiriamųjų ir inžinerinių darbų konkursas, skirtas 3–8 klasių mokiniams, norintiems pasimatuoti mokslininko ar išradėjo batus.
Konkursui mokiniai galėjo pristatyti savo atliktus gamtos, technologijos, medicinos ir sveikatos ar žemės ūkio mokslo sričių tiriamuosius ar inžinerinius darbus.



Iš viso šiemet konkursui pateikta 60 tiriamųjų darbų, kurių autoriai  – 96 mokiniai. Vieną darbą pagal konkurso sąlygas gali atlikti 1 arba 2 mokiniai.
Į baigiamąjį konkurso etapą buvo pakviesti 43–jų darbų autoriai: 66 mokiniai ir 30 jų vadovų mokytojų. Vaikų darbai buvo vertinami atskirose 3–4, 5–6, 7–8 klasių grupėse.

Kas tapo nugalėtojais

Nugalėtojai 3–4 klasių grupėje:

1 vieta:
Timofej Bykov, Vilniaus karaliaus Mindaugo mokykla, už darbą „Gamtiniai indikatoriai“. Darbo vadovė: Vilma Martinkėnienė.
Martynas Morkūnas, Kauno Veršvų gimnazija, už darbą „Biodujų gamyba“. Darbo vadovė:  Ilona Bublienė
Ignas Šileikis, Deividas Rutkauskas, Visagino „Verdenės“ gimnazija, už darbą „Žuvies amžiaus nustatymas iš žvyno“.  Darbo vadovė: Danguolė Savičienė.

2 vieta:
Patricija Pūraitė, Ąžuolas Stanislauskas, Vilniaus Balsių progimnazija, už darbą „Natūralūs produktai, stabdantys mielių dalijimąsi“. Darbo vadovės: Rūta Stanislauskienė, Lina Kašėtienė.
Justas Savickis, Simonas Pumputis, Vilniaus Senvagės gimnazija, už darbą „Burnos ertmės skalavimo skysčių ir eterinių aliejų antimikrobinių savybių įvertinimas“. Darbo vadovė: Elena Černienė.
Sofija Vaikutytė, Visagino „Verdenės“ gimnazija, už darbą „ Ar ravėjimas turi įtakos svogūnų didesniam derliui?“. Darbo vadovė: Danguolė Savičienė 

3 vieta: 
Rita Baranauskaitė, Panevėžio r. Dembavos progimnazija, už darbą „Duonos apsaugojimo nuo pelėsio tyrimas“. Darbo vadovė: Aldona Klebonaitė. Antanas Gulbinas, Kauno mokykla-darželis „Rūtelė“, už darbą „Muzikos ir žodinės intervencijos poveikis svogūnų augimui: eksperimentinis tyrimas“. Darbo vadovė: Lolita Ulerienė.
Emilija Onaitytė, Gustas Baltušis, Klaipėdos Simono Dacho progimnazija, už darbą „Kuršių nerijos prigimtinės galios“. Darbo vadovės: Dalia Šidlauskienė, Eurika Kontarienė.

Nugalėtojai 5–6 klasių grupėje:

1 vieta: 
Vilius Valiauga, Vilniaus karaliaus Mindaugo mokykla, už darbą „Duonos pelijimo procesas“. Darbo vadovė: Dominyka Ratkutė.
Indrė Adamavičiūtė, Rugilė Adamavičiūtė, Kalvarijos sav. Jungėnų pagrindinė mokykla, už darbą „Kelionė į drugelių karalystę Janavo ežero pakrančių pievose“. Darbo vadovė: Tatjana Radzevičienė.
Povilas Kažys, Melita Dereviankaitė, Kauno Petrašiūnų progimnazija, už darbą „Išmanieji akiniai“. Darbo vadovė: Ligita Minkauskienė.

2 vieta:
Smiltė Narbutaitė, Viltė Mačytė, Vilkaviškio r. Pilviškių „Santakos“ gimnazija, už darbą „Nuo kiaušinio iki sraigės”. Darbo vadovė: Rūta Šuliauskienė.
Saulė Barčaitė, Miglė Šlickytė, Raseinių Viktoro Petkaus progimnazija, už darbą „Vabzdžiai apdulkintojai ekosistemų superherojai: kas jie ir  kaip juos išsaugoti? Darbo vadovė: Rasa Vaišvilienė.
Dominyka Tamulevičiūtė, Kauno r. Kulautuvos pagrindinė mokykla, už darbą „Kazeininių klijų gamyba ir jų kokybės palyginimas su  komerciniais klijais“. Darbo vadovė: Kolomba Bulotienė.

3 vieta:
Kotryna Jakštaitė, Gretė Glemžaitė, progimnazija MAGIS, už darbą „Elektros krūvis“. Darbo vadovas: Teofilius Kilmonis.
Julius Juodžbalis, Aleksandras Laurynas Lisovas, progimnazija MAGIS, už darbą „Bernulio dėsnis“. Darbo vadovas: Teofilius Kilmonis.
Liepa Jusevičiūtė, Kauno r. Kulautuvos pagrindinė mokykla, už darbą „Kalio karbonato gavimas iš medžio pelenų“. Darbo vadovė: Kolomba Bulotienė.

Nugalėtojai 7–8 klasių grupėje:

1 vieta:
Paulina Meškytė, Lukrecija Petrikaitė, Gargždų „Minijos“ progimnazija, už darbą „Bioaktyvių polimerinių tvarsčių gavimas ir tyrimas“. Darbo vadovė: Dalia Razguvienė.
Laima Marija Kairytė, Kamilė Mončytė, Palangos „Baltijos“ pagrindinė mokykla, už darbą „LED šviesos spektras ir mirksėjimo dažnis, kaip veiksniai, lemiantys augalų fotosintezės efektyvumą ir energijos  sąnaudų mažinimą“. Darbo vadovas: Gintvilas Baranauskas
Gražvydas Miknys, Klaipėdos Simono Dacho progimnazija, už darbą „Mikro plastikas Baltijos jūros žuvyse“. Darbo vadovė: Auksė Dapkevičienė.

2 vieta:
Rytis Belovas, Vilniaus Gabijos progimnazija, už darbą „Kodėl geriamą vandenį išlikimo sąlygomis būtina ne tik filtruoti, bet ir virinti“. Darbo vadovė: Virginija Kriaučiūnaitė.
Urtė Urbontaitytė, Vilniaus Gabijos progimnazija, už darbą „Kaip apsaugoti plaukus šiuolaikiniame mieste, naudojant senovinius  apsaugos metodus bei  dabartines priemones? Darbo vadovė: Virginija Kriaučiūnaitė.
Livija Jatkevičiūtė, Visagino „Verdenės“ gimnazija, už darbą „Gėlių laikrodis“. Darbo vadovė: Danguolė Savičienė.

3 vieta: 
Agnė Klungytė, Gustė Kasakauskaitė, Biržų Kaštonų pagrindinė mokykla, už darbą „Prieskonių poveikis pelėsinių grybų  vystymuisi duonoje“. Darbo vadovė: Albina Šakėnienė.
Morta Meilūnaitė, UAB „Pažinimo medis“, už darbą „Gleivūnai – paslaptingieji grybų giminaičiai“. Darbo vadovė: Agnė Gasiūnė.
Ema Mockutė, Arijus Latakas, Gargždų „Minijos“ progimnazija, už darbą „Želdynų reikšmė gyvenamuosiuose rajonuose“. Darbo vadovė: Dalia Razguvienė.

Pirmas mažųjų žingsnis į mokslo pasaulį

Konkursas „Mano žvilgsnis į supantį pasaulį“ suburia pačius jauniausius mokslo mylėtojus – jauniausioje amžiaus grupėje darbus pristato trečiokai – ketvirtokai.


Dr. Ieva Šablevičiūtė–Visockienė

„Šis konkursas – tai pirmas žingsnis mokiniams norint geriau pažinti tyrinėjimų ar inžinerijos pasaulį ir sužinoti, ar tokia veikla artima. Labai džiaugiamės šiemet sulaukę gausaus darbus konkursui pateikusio mokinių būrio“, – sako konkursą organizuojančios LINEŠA STEAM plėtros ir inovacijų skyriaus vadovė, mokslininkė dr. Ieva Šablevičiūtė–Visockienė.

Pasak jos, tokiame jauname amžiuje įgyvendinti tiriamąjį ar inžinerinį projektą nuo pradžios iki pabaigos yra nuostabus pasiekimas.

„Ypač įvertinus tai, kad šį darbą dar reikia išdrįsti pateikti vertinimo komisijai ir bendraamžiams klausytojams. Ir jis nebūtų įmanomas be mokytojų – darbų vadovų atidos, skirto laiko ir pasišventimo. Nuoširdžiai dėkojame ir džiaugiamės visais konkurso dalyviais ir jų vadovais. Tikimės, kad tokia veikla mokiniams patiks, joje jie atras save ir toliau tęs kelią tyrimų ir išradimų kelyje“, – kalba I. Šablevičiūtė–Visockienė.

Organizatorių tikslas – sukurti šventę vaikams


Teresa Zajančkovskaja

„Mano žvilgsnis į supantį pasaulį“ gyvuoja jau daugiau kaip du dešimtmečius. Nuo pat pradžių jį organizuojanti LINEŠA STEAM plėtros ir inovacijų skyriaus specialistė Teresa Zajančkovskaja neslepia emocijų kalbėdama apie šį renginį ir jo mažuosius dalyvius.



„Myliu šį konkursą. Tai tikra mažųjų mokslininkų šventė. Mokslo darbų pristatymai būna labai smagūs. Žinia, vaikai jaudinasi, nerimauja, todėl juos stengiamės padrąsinti. Darome viską, kad vaikams būtų linksma dalyvauti ir kad jie jaustųsi gerai“, – kalba specialistė. Ji džiaugiasi, kad per savo gyvavimo laiką konkursas išsiplėtė. 



„Darbų konkursui pateikiama vis daugiau, tas džiugina. Kita vertus, jaunieji tyrėjai irgi keičiasi, šiuolaikiniai mokiniai yra kiek mažiau kantrūs, nori greito rezultato ir nėra linkę tą patį mokslinį darbą tęsti ne vienerius metus“, – šypsosi T. Zajančkovskaja.



Šiemetinio konkurso baigiamojo renginio dalyviams buvo surengti  edukaciniai užsiėmimai: sklandytuvo „Bitinėlis“ gamyba, „Mus supantys fizikiniai ir cheminiai virsmai“, „Gražioji chemija“ ir „Gamtos spalvos iš arti“ bei užsiėmimai Jaunojo tyrėjo laboratorijoje.
 


Mokytojams surengtas kvalifikacijos tobulinimo seminaras „STEAM ugdymo metodas mokykloje – pavyzdžiai ir galimybės“.

Konkurso „Mano žvilgsnis į supantį pasaulį“ tikslas – skatinti mokinius tyrinėti aplinką ir padėti atskleisti jų prigimtines galias. Ugdyti kūrybinius, intelektinės ir praktinės veiklos gebėjimus. Formuoti mokinių mokslinio mąstymo ir tiriamojo darbo įgūdžius.

Į baigiamąjį etapą šiemet atrinktų darbų sąrašą galite rasti čia

Nuotraukų galerija

Nuotraukų aut. Janas Karolis