Prognozės piešia labai įvairialypę darbo rinkos ateitį: žmogiškieji įgūdžiai išliks paklausūs, tačiau ilgalaikių darbo vietų mažės. Lankstumas ir mokymasis visą gyvenimą taps būtinybe. Ateities darbovietės bus įvairiaformės: apjungs nuotolinį, laisvai samdomą darbą bei visiškai naujas užimtumo formas. Ateities darbas – būtent tokią temą gvildeno vasario 18–22 d. vykusio Šveicarijos talentų forumo („Swiss Talent Forum 2025“) dalyviai.
Kasmet mokslu besidomintį jaunimą suburiančiame forume Lietuvai šiemet atstovavo Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) pirmakursė vilkaviškietė Viltė Kryžiūtė.

Ji į forumą vyko kaip Lietuvos neformaliojo švietimo agentūros (LINEŠA) organizuojamo 2024 m. ES jaunųjų mokslininkų konkurso nacionalinio etapo trečiosios vietos ir specialiojo prizo laimėtoja.
Paprašėme Viltės pasidalinti savo įspūdžiais iš renginio.
Šveicarijos talentų forumas žinomas kaip viena svarbių pasaulinių jaunimo idėjų laboratorijų (angl. think tank). Kokias problemas gvildeno šiemetinio renginio dalyviai ir tavo komanda?
Šiemet forume buvo 70 dalyvių – 18–23 metų jaunuolių. Renginio tema – mūsų ateities darbas.

Mano komandai atiteko iššūkis, susijęs su dirbtinio intelekto (DI) panaudojimu darbe: ieškojome sprendimų, kaip panaudoti DI, kad palengvintume ateities žmonių darbą. Svarbi sąlyga – tų sprendimų centre būtų žmogus, kad „nepamestume“ bendražmogiškųjų vertybių.
Viena mūsų komandos narė pasakojo patyrusi, jog dažnai darbdaviai neišklauso savo darbuotojų, dėl ko labai kenčia darbo efektyvumas, darbuotojai jaučiasi nelaimingi. Tad sukūrėme programėlės prototipą, leidžiantį pasitelkiant DI išsakyti savo pageidavimus, nusiskundimus.
Tokia programėlė padėtų darbuotojams kontaktuoti su savo darbdaviu. Ypač ji aktuali tiems, kas bijo atvirai kalbėti apie problemas ir jas slepia.
Programėlė gali sugeneruoti darbuotojo emocinės sveikatos diagramas, kurios darbdaviui atskleistų, kaip iš tikro žmogus jautėsi visą darbo savaitę. Sistemoje taip pat galima bendrauti su DI, užduoti klausimus.
Kaip vyko forumas?
Pirmoji diena buvo skirta susipažinti su dalyviais, komandų formavimui per įvairias veiklas. O antrosios dienos ryte jau pradėjome darbuotis prie projekto. Antrąją dieną labiausiai koncentravomės į idėjų generavimą (angl. brainstorming), idėjų plėtojimą ir analizavimą. Dienos pabaigoje jas pristatėme mūsų iššūkių vadovams (angl. challengers).

Likusias forumo dienas kūrėme jau minėtos programėlės prototipus ir pristatydavome vadovams juodraščius. Šeštadienį, paskutinę forumo dieną, drauge su visa komanda lipome ant scenos ir pristatėme mūsų projektą visiems dalyviams.
Ką veikėte po darbų?
Per visą forumo savaitę turėjome vieną laisvą vakarą. Visi dalyviai kartu vykome į netoliese nuo sodybos, kur vyko forumas, esantį Murten miestelį. Ragavome šveicariško maisto, pasivaikščiojome po nuostabiai gražų miestelį, buvo galimybė nuvykti į boulingą.
Kas labiausiai patiko?
Labiausiai patiko net ne pati forumo tema, o galimybė susipažinti su naujais žmonėmis, pažinti šveicarų kultūrą. Labai džiaugiuosi mūsų puikia komanda.
Joje buvo 7 nariai: aš, švedas ir 4 vaikinai bei 1 mergina iš Šveicarijos.
Kadangi iš kiekvienos užsienio šalies, išskyrus Šveicariją, dalyvavo tik po 1 atstovą, teko išlipti iš savo komforto zonos ir megzti naujas pažintis.
Būtent bendrauti man labiausiai ir patiko. Ir patys organizatoriai sakė, kad šis projektas yra ne vien apie problemų sprendimą, bet ir susipažinimą su kitais jaunuoliais, kitomis kultūromis.
Kokių naujų žinių ir patirties įgijai ir kur galėsi jas panaudoti?
Vieną forumo dieną turėjome skirti specialioms pamokoms. Aš pasirinkau mokytis dizaino ir kaip vizualiai gražiai pristatyti projektus, rengti pristatymus. Gavau gerų patarimų, kurie manau, pravers, nes man dažnai tenka daryti pristatymus. Taip pat įgijau vertingos patirties, kaip išeiti iš komforto zonos, praplėčiau anglų kalbos žodyną.
Jaunųjų mokslininkų konkurse pernai buvai įvertinta už darbą „Natūralių ir biologiškai aktyvių medžiagų panaudojimas obuolių puviniui sukėlėjui naikinti“ (darbo vadovė Daiva Paškauskienė). Kuo tau įdomi ši tema?
Tyriau obuolių puvinį, sukeltą phytophtora genties grybų. Aiškinausi, kokios natūralios medžiagos galėtų šį grybą naikinti, nes parduotuvėse kaip apsauga nuo jo ant vaisių purškiama chemija, kenkianti žmogaus sveikatai ir augalo ląstelei.
Bandžiau atrasti natūralias priemones, kurios sukurtų tokią pat apsaugą, kaip ir tos cheminės medžiagos. Ir išties radau daug geriau nei tie cheminiai fungicidai veikiančių medžiagų: pvz., kadagio eterinis aliejus. Tik bėda, kad jo savikaina aukšta.
Todėl, kad sumažinčiau savikainą, padidinčiau veiksmingumą ir atrasčiau alternatyvų, kūriau įvairius mišinius. Stipriausiai veikė svogūno, česnako antpilų ir kadagio eterinio aliejaus mišinys, bet vėlgi, dėl jo sudėtyje esančio kadagio eterinio aliejaus, šio mišinio savikaina išauga. Todėl, norit sumažinti savikainą, mano rekomendacija yra svogūno, česnako, raudonėlio antpilų mišinys, kuris 1,1 karto veiksmingesnis, nei sisteminis fungicidas.
Idėja pasirinkti būtent šią mokslinio darbo temą kilo pamačius supuvusį obuolį – pagalvojau, kad galiu tirti jo ligas ir puvinį.
Planavome šį mano tyrimą tęsti ir LSMU universitete, nes buvo dėstytojų, kurie sužinoję apie mano tiriamąjį darbą, labai juo susidomėjo. Visgi vėliau paaiškėjo, kad universitete darysiu kitą tyrimą.
Kada ir kaip susidomėjai mokslo tyrimais?
Biologijos mokytoja labai skatino imtis mokslinių tyrimų jau nuo 11–os klasės, taip ir pabandžiau. Visada patiko eksperimentai, tyrimai, tačiau ant mokslinių tyrimų kelio užvedė būtent nuostabi mokytoja.
Kokie tavo ateities planai? Gal juos sieji su mokslu?
Esu LSMU pirmo kurso farmacijos studentė. Ateityje planuoju dirbti klinikinių tyrimų srityje, netrukus pradėsiu vykdyti mokslinę veiklą universitete, tad ryšys su moksline veikla mano gyvenime tikrai niekur nedings.
Ačiū už pokalbį
Baigiamasis šiemetinio ES jaunųjų mokslininkų konkurso nacionalinis etapas vyks š. m. kovo 27–28 d. Vilniuje. Jame paaiškės, kas atstovaus Lietuvai tarptautiniame ES jaunųjų mokslininkų konkurse (EUCYS), kuris 2025 m. rugsėjo mėn. vyks Latvijoje
Nacionalinio etapo nugalėtojų taip pat lauks ir tokie prizai, kaip kelionės į Tarptautinį Šveicarijos talentų forumą ir Tarptautinę gamtos tyrimų savaitę Šveicarijos Alpėse.
ES jaunųjų mokslininkų konkurso nacionalinį etapą organizuoja Lietuvos neformaliojo švietimo agentūra (LINEŠA), palaiko ir remia Švietimo, mokslo ir sporto ministerija. Konkurso partneris – Lietuvos respublikos valstybinis patentų biuras.